پایش مسائل بنیادین علوم انسانی در ایران
۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۱   324 بازدید   0 نظر

 

در این کارگروه ما به پژوهش و ارائه یک نظام کلی و چشماندازی جامع از مجموعه مسائل علوم انسانی در ایران را میپردازیم

سابقه علوم انسانی در ایران حدود یکصد سال است. در این مدت دانشگاه­ها و دانشکده­های بسیاری در اقصا نقاط ایران، به آموزش و پژوهش در حوزه علوم انسانی مشغول هستند. ایران علیرغم برخورداری از چندین میلیون دانشجوی علوم انسانی نه تنها استفاده چندانی از این ظرفیت نکرده است، بلکه این تعداد بالای دانشجو و مراکز آموزشی-پژوهشی خود به معضلی برای کشور تبدیل شده است. در این کارگروه ما به پژوهش درباره ابعاد مختلف این مشکل می­­پردازیم، تا در وهله اول با شناسایی آن­ها و سپس ارائه راهکارهایی برای حل آن­ها، گامی در جهت پویایی و فعال نمودن ظرفیت علوم انسانی برای پیشرفت کشور برداریم.

فعالیت­های انجام شده

جهت نیل به اهداف مذکور کارگروهی از اعضای مؤسسه میقات تشکیل شده است که به مطالعه و پژوهش در این موضوع مشغول شده­اند و ده­ها جلسه تخصصی با حضور اساتید مطرح و فعال در این حوزه برگزار شده است. همچنین کتب و مقالات این عرصه، توسط اعضاء مطالعه و فیش­برداری شده و در جلسات مختلف، نظرات متفکرین کشور را به نقد و بررسی گذاشته­ایم. امید است تا با ادامه این مسیر بتوانیم در سال 99 یک نظام کلی و یک چشم­انداز از مجموعه مسائل علوم انسانی در ایران را تهیه و در اختیار اساتید و علاقمندان این حوزه قرار دهیم.

از پیشنهادات و نکات ارزنده مخاطبین سایت نیز با کمال خرسندی استقبال می­کنیم، چرا که میدان علم، عرصه گفتگو و هم­افزایی است و آبادانی کشور و پویایی علوم انسانی، نیازمند تلاش همه­جانبه اندیشمندان و پژوهشگران علوم انسانی است.

مسئول کارگروه:

سینا شیخی. طلبه دروس خارج حوزه علمیه قم و دانشجوی دکتری جامعه­ شناسی دانشگاه تهران

 

یادداشت‌های اعضا:

معرفی کتاب «جامعه‌شناسی توسعه» اثر موسی عنبری (نویسنده: رضا کاظمی)
کرونا و بحران سرمایه­‌داری (نویسنده: سینا شیخی)
چرایی پرداختن به تاریخ فلسفه و فیلسوفان یونانی (نویسنده: امین بهاری)
روند تاریخی انسداد شیعه (نویسنده: رضا کاظمی)
خلاصه‌ای از کتاب علوم انسانی و برنامه‌ریزی توسعه (نویسنده: محمد شفیعی)